Michael Hrabal: Hvězda, která jde ve šlépějích Makara. V čem?

3 minuty čtení
píše Pavel Pubal

Zaujme nejen výškou, ale především výkony. Na hokejového brankáře málo vídaných 199 centimetrů vysoký Michael Hrabal byl jednou z klíčových postav bronzové reprezentace juniorů. Po celý šampionát podával výborné výkony a vše korunoval v rozhodujících nájezdech proti Švédům, kdy doslova zamkl svou svatyni. Chytil dvanáct ze čtrnácti pokusů hvězdných Seveřanů.

Sledujte nás i na našich sociálních sítích Facebook Instagram – Tik-Tok

Česká republika v posledních letech do NHL chrlí jednoho gólmana za druhým. Na žádné jiné pozici se našim tolik nedaří. Lukáš Dostál, Petr Mrázek, David Rittich, Vítek Vaněček, Karel Vejmelka, Dan Vladař a v poslední době také objev Montrealu Jakub Dobeš. Ti všichni žijí svůj americký sen.

Budoucí jedničkou kteréhokoliv týmu nejlepší ligy světa by klidně mohl být také Michael Hrabal.

Po stopách Cale Makara nebo Jonathana Quicka

Odchovanec pražské Hvězdy, odkud zamířil už ve 13 letech do Sparty, odešel před sezonou 2022–23 do zámoří, kde hájil v americké juniorské lize barvy Omahy (USHL). Od začátku chtěl kombinovat hokej se studiem. O tom, jak velké předpoklady má, svědčilo od začátku i to, že měl dopředu domluvené angažmá v University of Massachusetts. Z této školy vystřelil do NHL například již legendární Jonathan Quick či jeden z nejlepších beků současnosti Cale Makar. A právě za UMass chytá Hrabal poslední dvě sezony.

Pro gólmany je vysoká výška vzhledem k současnému stylu rozhodně výhoda. Je velmi malé procento malých nebo menších brankářů, kteří se mohou prosadit. Hokej se hodně zrychlil, trend vysokých, bruslivých brankářů je jasně daný. Tímto směrem se dnešní styl hodně ubírá. Hlavně co nejlepší bruslení, bez toho se dnes už ani brankáři nemohou posouvat.

Ke komu ho experti přirovnávají?

Zkušenosti českých gólmanů z posledních let navíc potvrzují, že zámořská cesta je tou dost možná nejideálnější. Rychlost a tvrdost zakončení je v zámoří prostě jinde. Léta se o Hrabalovi ví, že je v Čechách asi největším brankářským talentem od Lukáše Dostála.

Už loni letěl na dvacítky v 18 letech jako jednička, ale tam se ještě dopustil pár chyb. Souboj o bronz ani nedochytal, už v osmé minutě přepustil místo v brance Jakubu Vondrašovi. Letos už to ale byla úplně jiná káva. Experti ho přirovnávají ke švédské hvězdě Jacobu Markströmovi z New Jersey Devils, zejména díky jeho klidu, reflexům a pohyblivosti v brankovišti.

ZAJÍMAVOSTI OD A DO Z O LUKÁŠI DOSTÁLOVI

Draft promluvil: Druhý nejlepší gólman na světě

Dnes devatenáctiletý vysoký gólman byl draftován v roce 2023 ve druhém kole. Jako na 38. hráče celkového pořadí si na něj ukázala Arizona Coyotes. Aktuálně na něj tedy drží hráčská práva Utah Hockey Club, kam se mezi tím Arizona přesunula. Podepsáno v NHL ještě nemá.

Hrabal byl v tomto draftu druhým nejvýše vytaženým Čechem hned za dvacátým Eduardem Šalém. Pro kapitána a hrdinu letošní dvacítky si sáhl Seattle Kraken, kde už nastupuje za farmářský tým a byl tedy posunutý z juniorky nahoru. Hrabal byl na draftu druhým gólmanem za Slovákem Adamem Gajanem (#35, Chicago Blackhawks), až za ním skončil Američan Trey Augustin (#42, Detroit Red Wings).

Slavní odchovanci Hvězdy: Smoleňák, Hlaváč a teď Hrabal

Znáte nějaké další odchovance Hvězdy Prahy? Její dres oblékala řada hráčů, kteří se následně prosadili v profesionálním hokeji. Tři hráči, kteří s hokejem na Hvězdě začínali, to dotáhli až do slavné NHL – Jan Hlaváč, David Kočí (na Hvězdě do dorostu) a Radek Smoleňák (na Hvězdě do páté třídy).

Mezi další slavné odchovance Hvězdy patří například mistr světa z roku 1996 Jiří Veber (na Hvězdě do sedmé třídy), dlouholetý extraligový obránce a mistr české ligy z roku 2008 Jiří Drtina (na Hvězdě do osmé třídy) nebo obránce Ronald Knot, aktuálně působící ve Finsku (na Hvězdě do sedmé třídy).